Neděle, 16 ledna, 2022

Velká studie odhalila, jak pandemie ovlivnila těhotenství a porody

Must read

Stav v pandemii může za více potratů i depresí.

Počty mrtvě narozených dětí, potratů ve vysokém stádiu těhotenství a také úmrtí žen při porodu se během pandemie zvýšily přibližně o třetinu ve srovnání s obdobím před pandemií. Okolnosti těhotenství se tak pro matky i děti v uplynulém roce výrazně zhoršily.

Zvýšila se i míra psychických problémů žen včetně poporodní deprese a těhotenské úzkosti.

Ukázala to mezinárodní metaanalýza čtyřiceti studií ze sedmnácti zemí, kterou zveřejnil časopis The Lancet Global Health. Zkoumala více než šest milionů těhotenství.

Ačkoliv autorky a autoři analyzovány samotný vliv onemocnění Covid-19 během těhotenství, jejich správa poskytuje první velké hodnocení vedlejších dopadů pandemie na těhotenství i porody.

Lockdown, omezená péče i strach

„Pandemie má závažný dopad na systémy zdravotní péče,“ uvedla v tiskové zprávě profesorka Asma Khalilova, jedna z hlavních autorek studie.

„Toto narušení vedlo k úmrtím matek i dětí, kterým se dalo předejít, a to zejména v zemích s nízkým a středním příjmem,“ doplnila.

Autorky a autoři se domnívají, že negativní důsledky souvisejí s opatřeními v jednotlivých zemích.

Ty vedly k Lockdown, přerušením a omezením v zdravotních službách a péči pro matky, ale také k strachu žen vyhledat zdravotní péči v zařízeních, aby se nenakazili koronavirus.

- Advertisement -spot_img

More articles

- Advertisement -spot_img

Latest article