Neděle, 16 ledna, 2022

Archeologové mají novou hypotézu o původech křížů v Chrámu Božího hrobu

Must read

Tisíce náboženských symbolů vytvořila pouze hrstka lidí.
. Izraelští archeologové tvrdí, že rozluštili záhadu křížů vytesaných do zdiva v bazilice Božího hrobu, informoval ve čtvrtek zpravodajský portál The Times of Israel.

Chrám stojí na místě, které většina křesťanů uctívá jako Golgotu nebo Kalvárii, kde byl podle Nového zákona ukřižován Ježíš.

Na stěnách chrámu je vytesaných množství křížů. Vědci dosud nebyli schopni dospět k závěru, jak se tam tyto kříže dostali.

Renovační práce umožnily bližší výzkum

Dlouho se předpokládalo, že je tam vyryli poutníci. Mimo jiné jsou totiž ve zdivu i jména lidí a nápisy jako „Byl jsem tady a viděl“.

„Tento jedinečný fenomén nás vždy Matal,“ uvedl pro agenturu Reuters vedoucí archeologického oddělení Izraelského úřadu pro památky Amit Re „em. Dodal, že vědci zkoumali hypotézu, zda jde o“ grafity poutníky nebo něco jiného „.

Renovační práce v chrámu však archeologům konečně umožnily prozkoumat kříže vytesané do kamene zblízka, a to pomocí 3D zobrazování a digitálních technologií, které jim umožnily porovnat jednotlivé rytiny a datovat je.

objednávka poutníků

Analýzou získaných dat vědci dospěli k závěru, že tisíce náboženských symbolů vytvořila pouze hrstka lidí – dva až tři. Na základě tohoto zjištění pak vědci zformulovali novou teorii.

Podle Re „ema může jít o kříže vytesané kameníky na objednávku poutníků. Dodal, že autor-kameník při kříži zanechával i svou značku, jak to řemeslníci obvykle na stavbách dělávali.

„Řekněme, že jste arménský poutník, takže něco zaplatíte knězi, něco zaplatíte tomuto kameníkovi a ten pro vás, pro dobro vaší duše a duší vašich příbuzných, vytlačením kříž na nejposvátnějším místě křesťanství na Zemi,“ uvedl Re’em.

- Advertisement -spot_img

More articles

- Advertisement -spot_img

Latest article