Neděle, 16 ledna, 2022

V Argentině objevili zkamenělé pozůstatky dosud neznámého dinosaura

Must read

Paleontologové v Argentině identifikovali dosud neznámý druh dinosaura, který žil asi před 80 miliony let.

Pro svou obrovskou velikost – pět až devět metrů na délku, velmi ostré zuby, obrovské drápy na zadních nohách a výborně vyvinutý čich byl pravděpodobně jedním z hlavních predátorů na území dnešní Patagonie.

Zkamenělé pozůstatky dinosaura Llukalkan aliocranianus našli v oblasti Bajo de la Carpa, nedaleko slavného naleziště fosilií v La Invernade v Argentině. Žil tedy na území prehistorického jižního subkontinentu Gondwana, který zahrnoval současnou Afriku, Indii, Antarktidu, Austrálii a Jižní Ameriku.

Llukalkan v názvu objeveného dinosaura znamená v jazyce místního indiánského kmene Araukáncov (místních Mapučů) „strach nahánějící“ a aliocranianus znamená v polatinštění řečtině „neobvyklé lebky“.

Tvor, který patří do čeledi Abelisauridae, svým vzhledem připomínal dinosaura druhu Tyrannosaurus rex s malými zavalitými rameny. Dosud bylo známých deset zástupců tohoto druhu.

„I když abelisauridy obecně připomínaly tyranosaura s malými, krátkými předními končetinami, měli neobvykle krátké a hluboké lebky, které měly často vyvýšeniny, hrboly a rohy,“ uvádí se ve zprávě paleontologického týmu.

Charakteristickým znakem nového dinosaura byl malá zadní vzduchem naplněná dutina (sinus) ve středním uchu, jaká dosud nebyla pozorována u žádného jiného abelisaurida. Vědci se domnívají, že díky tomu měl tento dinosaurus mnohem lepší sluch – asi jako současný krokodýl.

„To by znamenalo, že spolu s ostrým čichem měl tento dravec výjimečné schopnosti,“ uvedl pro CNN v emailu vedoucí týmu Federico Gianechini, paleontolog z Národní univerzity v San Luís v Argentině.

Zkamenělé pozůstatky byly objeveny náhodně v roce 2015 během vykopávek na místě známém jako La Invernada nedaleko města Rincón de los Sauces v provincii Neuquén, uvedl Gianechini. Hlavním cílem prací tehdy bylo odkrýt velkého býložravého dinosaura ze skupiny sauropodů, jehož na daném místě objevily o rok dříve. Několik dní před dokončením výkopových prací si paleontologové všimli, jak na povrchu země vyčnívají i jiné kosti.

- Advertisement -spot_img

More articles

- Advertisement -spot_img

Latest article