Neděle, 16 ledna, 2022

Na Aljašce vyzvedli vrak vrtulníku, v němž zahynul Kellner

Must read

Místo nehody prozkoumali vyšetřovatelé.
Americký Národní úřad pro bezpečnost v dopravě (NTSB) vyzdvihl na Aljašce vrak vrtulníku, v němž minulou sobotu zahynul český miliardář Petr Kellner spolu s dalšími čtyřmi lidmi na palubě.

NTSB tam současně vyslal tým vyšetřovatelů, kteří mají zkoumat důkazy týkající se nehody, uvedla regionální televize KTUU TV. V sobotu o tom informoval zpravodajský portál Novinky.cz.

Vrak, který byl vyzdvižen na ledovci Knik, je v městečku Palmer na „bezpečném, zajištěném místě,“ uvedl pro televizi regionální šéf NTSB Clint Johnson.

Trosky vrtulníku se podle něj našli v nadmořské výšce kolem 1830 metrů.

Johnson dodal, na cestě na Aljašku jsou i dva specialisté na vrtulníky: jednoho vyslal konstruktér vrtulníku – firma Airbus, a druhého výrobce motoru, společnost Safran Helicopter Engines.

Helikoptéra Airbus AS350B3 se šesti osobami na palubě havarovala v oblasti ledovce Knik minulou sobotu večer. Podle vyšetřovatelů byla zřejmě tři až 4,5 metru pod potřebnou úrovní a namísto přistání narazila do skalního masivu. Po nárazu do skály se sesunula 244 až 274 metrů níže po svahu.

Vyšetřování týmu NTSB by mohlo mimo jiné přinést odpověď na otázku, proč byly záchranáři na nezvěstný stroj upozorněni až dvě hodiny poté, co vrtulník společnosti Soloy Helicopters přestal vysílat satelitní trasovací signál, uvedli Novinky.cz.

Kellner zahynul ve svých 56 letech, kdy se skupinou průvodců a známých vyrazil na heliskiing – jde o extrémní sport, při kterém jsou jezdci na lyžích nebo snowboardů vysazení z vrtulníku do volného terénu.

Při nehodě zahynuli kromě Kellnera i český trenér snowboardingu Benjamin Larochaix, pilot Zachary Russell a dva horští vůdci Gregory Harms a Sean McManamy.

Jako jediný nehodu přežil bývalý profesionální snowboardista David Horváth, který skončil ve vážném stavu v nemocnici v Anchorage, dodal portál Novinky.cz.

- Advertisement -spot_img

More articles

- Advertisement -spot_img

Latest article