Neděle, 16 ledna, 2022

Írán plánuje hromadné očkování až na září, doplatil na sankce

Must read

V září by měla být hotová i íránská vakcína.
Írán plánuje v září spustit hromadné očkování svého obyvatelstva proti novému koronavirus. Oznámil to v sobotu vědecký představitel tamního krizového štábu na boj proti pandemii Covid-19, informovala agentura DPA.

„Sankce Spojených států sice oddálily naše plány, přesto počítáme s tím, že do konce září začneme s hromadným očkováním proti onemocnění Covid-19,“ řekl člen íránského krizového týmu pro boj proti koronavirus. Dodal, že do té doby by měly být ukončeny i testovací fáze íránské vakcíny, která by se následně také mohla začít používat.

Íránské ministerstvo zdravotnictví původně chtělo do srpna bezplatně očkovat všech 83 milionů Íránců. Tento plán však selhal pro sankce USA a s nimi spojené omezení při finančních transakcích. V důsledku toho dostali soukromé firmy povolení dovážet vakcíny schválené tamním resortem zdravotnictví.

Jelikož se však sankce týkají i privátních společností, mnozí poukazují na to, že vakcinační plán Teheránu se pravděpodobně nepodaří naplnit a jedinou cestou je dosažení politické dohody s Washingtonem. Mnozí Íránci se v důsledku politických sporů plánují dát očkovat v zahraničí.

Írán dosud do země dovezl dva miliony dávek vakcín z Ruska, Číny a Indie a nárok na očkování měli jen zdravotníci, ošetřovatelé, zaměstnanci domovů pro seniory a část personálu popelářů.

V důsledku zvýšeného cestování během dvoutýdenních oslav perského nového roku počet nových případů nákazy za den prudce stoupl ze 7000 na 11 000. Od vypuknutí pandemie v Íránu v únoru 2020 evidují téměř 63 000 úmrtí na Covid-19 a přes 1,9 milionu infikovaných.

- Advertisement -spot_img

More articles

- Advertisement -spot_img

Latest article