back to top
Středa, 2 dubna, 2025

Co je NFC a jak funguje? Přečtěte si vše o této technologii

Redakční výběr

Znáte ji z bezkontaktních plateb.

Pokladní vám nablokuje nákup, na platebním terminálu se ukáže výsledná suma a vy zaplatíte aniž byste museli z tašky nebo kabelky vybírat peněženku s platební kartou.

Namísto ní k terminálu přiložíte váš smartphone nebo moudré hodinky vybavené technologií NFC. V tom momentě proběhne platba přesně tak, jako kdyby jste měli v ruce svou platební kartu.

Za usnadnění běžné denní činnosti můžeme poděkovat technologii Near field communication (zkráceně NFC), kterou dnes najdete už v skoro každém novém smartphonu a v každých lepších moudrých hodinkách a fitness náramcích.

Technologie Near field communication je určena pro bezkontaktní komunikaci na krátkou vzdálenost do několika centimetrů mezi dvěma zařízeními. Pro přenos dat využívá specifickou frekvenci s rychlostí datových přenosů od 106 až po 424 kbit / s.

Logo technologie NFC. (Zdroj: NFC Forum)
NFC najdete v různých produktech, od smartphonů přes tablety, hodinky, sluchátka, fotoaparáty, notebooky až po platební terminály a různé klíčenky či nálepky.

Na rozdíl od technologie Bluetooth a Wi-Fi může být jedno ze zařízení pasivní, tedy bez vlastního zdroje energie. Tehdy aktivní zařízení generuje radiofrekvenční pole, napájející pasivní zařízení.

Díky této technologii proto nepotřebují vlastní napájení různé NFC nálepky a platební karty, přičemž aktivní zařízení z nich dokáže data nejen číst, ale mohou spolu také komunikovat.

Velkou výhodou je i rychlost a jednoduchost spojení. Z pohledu majitele zařízení je třeba pouze aktivovat v něm technologii NFC a přiložit zařízení k druhému na krátkou vzdálenost.

Komunikace se spouští automaticky po přiložení, bez nutnosti složitého párování a zadávání bezpečnostních kódů. Spotřeba energie je extrémně nízká, takže se nemusíte obávat vybití baterie.

Platba smartphonem pomocí NFC je jednoduchá a bezpečná. (Zdroj: Photo by CardMapr on Unsplash)
využití NFC

Technologie NFC není hudbou budoucnosti, dnes je už dostatečně rozšířená a najít ji můžete i levných zařízeních či doplňcích. NFC nám usnadňuje občas zbytečně složité párování dvou zařízení, s pomocí tagů a speciálních klíčenek zjednodušuje život a co je nejhlavnější, přináší bezkontaktní platby do smartphonů a hodinek.

NFC platby
Nejrozšířenějším využitím NFC jsou bezkontaktní platby s pomocí smartphonů a hodinek. Dnes platbu mobilem podporuje většina bank na světě a postupně přibývají ty, které si rozumí is moudrými hodinkami.

Po počátečním nastavení platební karty jsou platby extrémně jednoduché, ve většině případů stačí odemknout zařízení a přiložit ho k platebnímu terminálu. Platba proběhne automaticky na každém terminálu, který podporuje bezkontaktní platby.

NFC v mobilních telefonech
Technologie NFC je výhradou pouze dražších smartphonů, svou cestu si našla i do cenově dostupných modelů. Nejlevnější smartphone s NFC si koupíte již za méně než sto eur. Takže pokud si nevybíráte ze skutečně levných modelů, váš nový mobil bude vybaven technologií Near field communication.

Pro správné fungování si funkci NFC ve svém Android smartphonu nezapomeňte zapnout, bude vás o tom informovat malá ikonka v horní části displeje. Při iPhonech je aktivní automaticky, využívá se zatím hlavně na platby a tagy.
C Forum)
NFC tagy / nálepky
Vypadají jako klasické nálepky nebo klíčenky, ale skrývají v sobě malý čip. Tagy a nálepky s NFC mají široké využití, přičemž jejich cena je nízká. Můžete je umístit prakticky kamkoliv a záleží na vaší představivosti, jak je využijete.

Například místo diktování hesla na Wi-Fi hostům, jim jen podáte NFC tag. Jeden si umístěte do ložnice a večer po přiložení telefonu se vám automaticky změní nastavení tak, aby vás smartphone nevyrušoval.

V automobilu si NFC tag naprogramujete, aby vám automaticky spároval Bluetooth s automobilem, spustil navigaci v telefonu a vybral oblíbenou hudbu.

- Advertisement -euro

Další články autora

- Advertisement -PR články