Neděle, 16 ledna, 2022

Maďarsko pomůže Česku, v květnu dostane 40 tisíc vakcín

Must read

Česku pomůže s vakcínami i Rakousko a Slovinsko.
Maďarsko pomůže Česku navýšit počet dávek vakcín proti novému koronavirus – v první polovině května chce Budapešť poskytnout pro ČR 40 000 dávek vakcín.

Oznámil to v sobotu na Facebook maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. O vakcíny jejíž společnosti přesně půjde, šéf maďarské diplomacie neupřesnil.

Solidaritu projevilo i Rakousko a Slovinsko

Szijjártó podle agentury APA v této souvislosti připomněl, že solidaritu s Českem co se týče dodávky vakcín projevily už i Slovinsko a Rakousko. Lublaň plánuje pro ČR zajistit 10 000 dávek a Vídeň 30 000 dávek vakcín proti Covid-19.

Do poloviny května bude mít Maďarsko podle Szijjártóa dostatek vakcín, aby zajistilo vakcinaci všech svých obyvatel.

Ministr znovu kritizoval Evropskou komisi. Česko se pro „chybné pořizování vakcín dostalo do těžké situace“, uvedl. Maďarsko ve správném čase nakoupilo větší množství vakcín z východu a míra proočkovanosti v zemi je tak podle počtu obyvatel v rámci EU na vrchních příčkách, dodal.

Členské země EU ve čtvrtek nedospěli k jednotnému rozhodnutí kolem rozdělení vakcín. Rakousko, Česko a Slovinsko odmítli kompromisní návrh, podle něhož by se část z deseti milionů dávek vakcíny od konsorcia Pfizer / BioNTech přerozdělit ve prospěch států, které mají nedostatek očkovaných látek – Bulharska, Estonska, Chorvatska, Lotyšska a Slovenska.

Unie si podělila miliony vakcín

Deset milionů dávek tak bude rozděleno na základě počtu obyvatel jednotlivých států Unie. Zbývajících 24 zemí se však podle diplomatů dohodlo na dárcovském programu, v jehož rámci se vzdají 2,85 milionu dávek, které přerozdělí ve prospěch pěti zemí s nedostatkem očkovaných látek.

V sobotu potvrdili v Maďarsku nákazu novým druhem koronavirus 8637 lidem a přibylo 242 obětí onemocnění Covid-19. Od vypuknutí pandemie evidují 679 413 infikovaných a 21 504 úmrtí. Aktuálně je nakažených 242 308 osob.

Hospitalizovaných je 11 383 pacientů, z nichž je na umělou plicní ventilaci napojených 1437. očkovaných první dávkou vakcíny je 2 235 731 lidí, z nichž 891 002 dostalo už i druhou dávku.

- Advertisement -spot_img

More articles

- Advertisement -spot_img

Latest article