Neděle, 16 ledna, 2022

Jak probudit stromeček, který nevyrašil?

Must read

Stává se to i zkušeným zahrádkářům. Zasadíte na podzim ovocné stromky a když se na jaře začnou probouzet k životu, stane se, že některý zůstává spát nadále. Jeho kůra je živá, pupeny však nejeví žádnou aktivitu.

Ať to vypadá jakkoli smutně, nic není ztraceno. Obvykle stačí trochu pozornosti a stromek se probudí k životu. Pokud na pomoc zareaguje, už se mu to v dalších letech nestane. Prostě nebyl na výsadbu dostatečně připraven.

Zatímco přijde druhá míza

Pokud se něco podobného děje i ve vaší zahrádce, měli byste zakročit právě teď. Pro začátek třeba stromek vytáhnout z půdy a udělat malou prověrku. Ponořte jeho kořeny do sudu z vodou a vyperte je, abyste viděli v jakém jsou stavu. Obvykle nejeví nové přírůstky, vypadají úplně stejně jako na podzim při výsadbě. Třeba jim udělit stimul.

Vezmete do ruky zahradnické nůžky a každý z kořenů zastřihnete až na živou hmotu. Nahnědlé kořeny se tak namísto černé hmoty bělají v místě řezu živou tkání. Vezmete zakoreňovací hormon, rány jemně zaprášíme a stromek vysadíte na původní místo. Potrvá týden, dokud se zmobilizuje k životu a pupeny se začnou nalévat mízou.

Na náhradní místo

Pokud je kořenový bal slabý a máte obavy, jestli vůbec má dost sil na to, aby stromek zakořenil, namísto do půdy ho vysaďte do velkého květináče do polostínu. Vyrazte v jeho dně drenážní otvory, naplňte ho hrubým rašelinovým substrátem a ovocný výpěstek pevně upěchujte vrstvou svěžího substrátu zásobeného živinami.

Denně květináč zalévejte štědrou dávkou vody a pokud k ní přidáte trochu přípravku s huminovými látkami či výtažkem z hnědých mořských řas, pomůžete mu v jeho snaze. Když vyraší a svými kořeny zaplní celou pěstitelskou nádobu, budete ho moci vysadit na nové místo kdykoliv v průběhu roku. Je to stejné, jako když Vysazujete stromky z kontejnerů. Tentokrát ho však vyberete z toho vašeho.

Na kmínku raší, v korunce však ne

Ovocnářské nováčci jsou obvykle příliš opatrní, když se pustí do výsadby svých prvních ovocín. Ve výpěstků vidí slabounký základ budoucího stromečku a natož v nich sil a odvahy, aby uskutečnily povýsadbový řez. Výsledkem je, že vznikne nerovnováha, která se jim vymstí v období rašení.

Zatímco pod zemí je malý objem kořenů, na kmínku jsou dlouhé větvičky s očky. Není v silách slabého výpěstků, aby mízu vypumpovat až k jejich koncem. Je to, jako když je v bytovce či vesnici malý tlak. Voda na nejvyšším patře a na kopci neteče. Třeba udělat nápravu, aby míza dosáhla všude kam je to potřeba.

V případě stromku to znamená, že je třeba se zaměřit na jeho řez. Čím hlouběji budete jeho výhony řezat, tím mocnější a intenzivněji přírůstky můžete očekávat. Vše zajistí hormony, které udávají jednotlivým pupenům jejich poslání. Hluboký řez zajistí vyrašení a posílí růst nových letorostů.

- Advertisement -spot_img

More articles

- Advertisement -spot_img

Latest article