Neděle, 16 ledna, 2022

Aspirin může pomáhat proti těžkému covidu

Must read

Podcastů přehled novinek z vědy.

Všechny části podcastu Zoom
Jděte za vodou. To je heslo NASA, pokud se bavíme o hledání mimozemského života. Protože pokud nás naše vlastní planeta něco učí, tak toto: kde je tekoucí voda, tam je nakonec i život.

No a nyní se zdá, že Mars možná o všechnu svou vodu nepřišel. Ale může se stále ukrývat na rudé planetě, pod jejím povrchem.

Tento týden budeme v podcastu Zoom hledat vodu na Marsu, zjistíme, jak se vorvani naučili vyhýbat lovcem velryb, a dozvíme se, jak aspirin pomáhá proti těžkému průběhu covidu.

Krátké zprávy z vědy

Kolem Země proletěl největší asteroid v tomto roce. Asi kilometrový asteroid pojmenovaný 2001 FO32 proletěl kolem v bezpečné vzdálenosti dvou milionů kilometrů, což je pětkrát dál než je vzdálenost Měsíce.

Vědci vytvořili jedlé obaly pro balení potravin. Takové stravitelné obaly by se mohly používat pro balení ovoce, zeleniny, masa či plodů moře. Takové obaly jsou rozpustné ve vodě a výzkumníci při jejich tvorbě využili polymery z mořských řas.

Hubbleův vesmírný dalekohled si všiml změnu ročních období na Saturnu. Na velké planetě se mění například barvy jakýchsi pruhů, které vidět na rovníku a pólech tohoto plynného obra. Znamená to, že se mění vítr i výška oblaků.

Brexit by mohl mít dopady nejen na ekonomiku či životní styl, ale i na životní prostředí. Někteří vědci naznačují, že například venkov Walesu by se mohl změnit z pastvin na krajinu lesů. Důvodem je dopad brexitu na chovatelů ovcí i podpora lesnictví.

- Advertisement -spot_img

More articles

- Advertisement -spot_img

Latest article