Neděle, 16 ledna, 2022

Lampy z plastového granulátu nestárnou

Must read

Pokud si chcete obohatit interiér funkčním retro prvkem, určitě začněte u svítidel, které si pamatujete z dětství. Například Typ 06 – 03/1 z Pokroku Žilina

V Československu se po druhé světové válce vyprofilovalo několik velkých výrobců svítidel. Za mnoha jmenujme alespoň výrobní družstvo Napako Praha, Elektrosvit n.p. Nové Zámky nebo výrobní družstvo Pokrok Žilina, které patřilo k významným producentem bytových osvětlovacích těles.

Díry v plánování

Dějiny družstva se začaly psát 10. října 1954. Zpočátku problematický výrobní program se během několika let stabilizoval. Od roku 1964 se v Žilině naplno rozběhla výroba a vývoj bytových osvětlovacích těles, kovového nábytku, svítidel pro kolejová vozidla, dětské stavebnice Elektronik, zařízení pro zdravotnictví. Jako jediný podnik v Československu vyráběl Pokrok Žilina čistič vzduchu Fatran. Široký výrobní program jakož i množství odběratelů generovalo růst pracovníků a modernizaci výroby.

Nedostatky plánovaného hospodářství se však projevovaly i při tomto typu výroby. Ne vždy byli dodavatelé schopni dodat komponenty včas. Někdy vůbec. Družstvo se vyznačovalo flexibilitou výroby a rychlou reakcí na změny. Na nedostatek skleněných stínítek, které původně dodávaly čeští výrobci, zareagovali doslova novátorsky. Koncem 60. let připravili ve vlastních prostorách výrobu slinutého plastového granulátu, ze kterého tvarovaly tenkostěnné objekty. Tyto geometrické, plastové stínítka se staly poznávacím znamením mnoha stolních a nástěnných svítidel z výrobního družstva Pokrok Žilina.

Granulát – z nouze ctnost

Design osvětlovacích těles řešeny v rámci vlastního vývojového oddělení. Jeho vedoucí, designér a konstruktér Pavel Košťan dal tvar desítkám svítidel z Pokroku Žilina. Jedním z prvních s granulátovým stínítkem byl Typ 06 – 03/1, který jste mohli kdysi najít v obývácích novomanžele nebo na nočním stolku v různých rekreačních zařízeních. Lehké a nerozbitné svítidlo se vyrábělo v několika tvarových mutacích jako válec, kvádr nebo koule. Stolní lampa Typ 06 – 03/1 nepokazí žádný interiér ani dnes. Účelná dřevěná konstrukce ladí s granulátovým stínítkem. Její design je zproštěn od zbytečností s přidanou hodnotou materiálu. Dokonalá funkčnost a elegance, samozřejmě, pokud do ní nedáte 60-wattovou žárovku. Teplo totiž není velkým přítelem granulátu.

Od světla k teplu

Základní strukturální změnu družstva přinesl rok 1989. Změna bytové politiky a výstavby, na kterou byl odbyt družstva navázán, si vyžádala postupnou změnu výrobního programu. Produkce bytových svítidel se během několika let redukovala a v roce 1997 zcela zanikla. Zaměstnanost klesla na polovinu.

Pokrok Žilina v.d. se v současnosti orientuje na výrobu topné techniky a už žádné bytové svítidla nevyrábí. No v mnoha domácnostech se ještě i dnes ve večerních hodinách jako hvězdy na obloze rozzáří stropní i stolní svítidla Pavla Košťany z Pokroku.

- Advertisement -spot_img

More articles

- Advertisement -spot_img

Latest article