Neděle, 16 ledna, 2022

Plocha deštného pralesa se loni celosvětově snížila o rozlohu Holandska

Must read

Situace se zhoršila zejména v Brazílii.
Rozsah ničení deštného pralesa ve světě se loni zvýšil a dosáhl třetí nejvyšší hodnoty za posledních 20 let.

Plocha pralesa se snížila o 4,2 milionu hektarů, což je zhruba rozloha Holandska, uvedla agentura Reuters s odvoláním na údaje organizace Global Forest Watch.

Rozloha odlesňování se meziročně zvýšila o 12 procent. Situace se zhoršila v Latinské Americe, v jihovýchodní Asii se naopak mírně zlepšila.

Podle vědců mohou za odlesňování rozšiřující se lidské aktivity jako zemědělství či těžba dřeva. Během pandemie mnohé státy podporovaly své zákony na ochranu deštného pralesa s menší intenzitou.

Politiky, které mají za cíl nastartovat ekonomiku, se také mohou negativně promítnout do rychlosti odlesňování.

V roce 2020 se nepodařilo dosáhnout ani cíl kupovat pouze udržitelné produkty, které si stanovili globální značky zboží pro domácnost.

Největší míru odlesnenenia zaznamenala Brazílie, která ztratila 1,7 milionu hektarů pralesa. To je o 25 procent více než v předminulém roce.

Kolumbie si mírně polepšila

Za negativní vývoj může podle vědců větší počet požárů a škrty v rozpočtu institucí, které mají ochranu pralesa na starosti.

Odlesňování se zvýšilo iv Bolívii, kde zmizelo 276 900 hektarů pralesa. Mírné zlepšení naopak zaznamenala Kolumbie.

„Vidíme vcelku významný pokles (odlesňování) v Indonésii a Malajsii, který jsme ale nezaznamenali v jiných částech světa,“ uvedla Mikaela Weissová z GFW.

Za zlepšení mohou podle studie některá opatření tamních vlád. Situace se však nezlepšila v dalších asijských zemích, například v Kambodži, Laosu a Barmě.

- Advertisement -spot_img

More articles

- Advertisement -spot_img

Latest article