Mluvili jsme s Norbertem žilky.
Během vývoje první slovenské vakcíny proti covidu se vědcům podařilo vytvořit protilátky, které se staly základem pro nové potenciální léčivo. Přípravek chtějí ještě letos testovat na lidech a už nyní jsou jeho výsledky slibné.
Na jakém principu lék ACmab1 proti koronavirus funguje a pro koho bude primárně určen jsme si povídali s neuroimunológom Norbertem žilkami zNeuroimunologického ústavu SAV a ze společnosti AXON Neuroscience, která zastřešuje vývoj slovenské vakcíny i léčiva.
V jakém stádiu vývoje jste s léčivem proti covidu?
Momentálně jsme skončili první část preklinické fáze, kde jsme získali všechny potřebné informace týkající se účinnosti našich dvou vybraných protilátek na úrovni živého viru.
Před námi je výrobní proces a některé toxikologické testy. Ty potřebujeme absolvovat, abychom si byli jisti, že je tento způsob léčby bezpečný v preklinické fázi testování.

Léčivo jste tedy ještě netestovali na lidech?
Ne. Na lidech nemůže testovat dříve, než neabsolvoval velké množství preklinických experimentů, které vyžadují regulační orgány v rámci Evropy.
Děláme vše pro to, abychom mohli koncem tohoto roku vstoupit do první fáze klinických zkoušek, která již proběhne na lidech. Konečně, na podobném principu jsou již dva léky, které se používají – jeden je od firmy Regeneron, druhý od firmy Eli Lilly. Vidíme, že výsledky jsou velmi potěšující.
https://realityhome.cz/kdy-ohrozujeme-sousedni-nemovitost/
https://bydletlevne.cz/sest-zelenin-ktere-na-zahradce-porostou-nejrychleji/
https://bydletlevne.cz/vite-uz-o-dotacich-na-fotovoltaicke-systemy/